Urządzanie łazienki
Miejscem, które odwiedzamy wielokrotnie w ciągu dnia w naszym mieszkaniu, jest łazienka. Dlatego warto zadbać o to, aby była funkcjonalna i dostosowana do potrzeb wszystkich domowników. Warto zacząć od zrobienia projektu, samodzielnie lub przy pomocy specjalisty. Można znaleźć także w internecie mnóstwo inspiracji, które na pewno w tym nam pomogą.
Ściany i podłoga – rodzaje płytek
Łazienka jest miejscem, w którym jest często wilgotno, dlatego dobrze jest ściany pokryć materiałem, który jest łatwy w czyszczeniu i osuszaniu. Najpopularniejsza jest oczywiście glazura. Płytki łazienkowe są cienkie i kruche, dlatego nadają się tylko na ścianę. Pokryte są szkliwem, które zabezpiecza przed zabrudzeniem, działaniem środków chemicznych oraz wodą. Są łatwe w utrzymaniu i zachowują swój wygląd na lata. Innym rozwiązaniem jest terakota, która jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. To rodzaj płytek kamionkowych gładkich lub fakturowanych. Dzięki temu, że są trwalsze niż glazura, można kłaść je także na podłodze. Do wykończenia podłogi najlepiej sprawdzi się gres, który jest bardzo twardy. Poprzez jego zwartą i nieporowatą strukturę, nie chłonie wody i płynnych zabrudzeń.
Meble łazienkowe
Meble w łazience oprócz dopełnienia całej aranżacji, odgrywają główną rolę w funkcjonalności i estetyce pomieszczenia. Przed ich zakupem dobrze jest wcześniej wszystko rozplanować. Należy pamiętać, że powinny cechować się wysoką odpornością na wilgoć i zmiany temperatur, a także być łatwe w czyszczeniu. Aby to zapewnić, muszą zostać zaimpregnowane. Najczęściej jest to lakier poliuretanowy. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby pokryta nim była cała powierzchnia mebla, a nie tylko sam front. Jeśli chodzi o rodzaj mebli, to oczywiście powinny się znaleźć szafki wiszące, szafki pod umywalkę, a także regały łazienkowe, które oferują dodatkowe miejsce do przechowywania.
Akcesoria łazienkowe
W sklepach dostępnych jest mnóstwo dodatkowych akcesoriów do łazienki, które nie tylko pomogą nam w utrzymaniu porządku, ale także dodadzą jej charakteru. Wybierając je, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim powinny pasować do stylu panującego w łazience, aby zachować spójność. Oprócz tego powinny być także funkcjonalne, aby odgrywały określoną rolę, a nie tylko funkcję ozdobną. I co najważniejsze, im mniej dodatków tym lepiej, szczególnie tyczy się to małych pomieszczeń. Zbyt duża ilość ozdób może przytłoczyć łazienkę i wprowadzić chaos. Pod kątem praktycznym, spędzimy także więcej czasu na sprzątaniu.