Urządzamy wnętrze w stylu industrialnym. Jak się za to zabrać?

Urządzamy wnętrze w stylu industrialnym. Jak się za to zabrać?

Styl industrialny staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem urządzania wnętrz. Inspirowany jest głównie fabrycznymi wnętrzami i przemysłem. Jedno jest pewne – styl industrialny może każdemu wnętrzu nadać niepowtarzalnego charakteru. Warto wiedzieć, czym tak dokładnie się wyróżnia oraz – jak można go nieco ocieplić.

Czym wyróżnia się styl industrialny?

Styl industrialny to styl, który słynie ze swojego nieprzetworzonego i surowego wyglądu. Cechują go przede wszystkim surowe materiały, takie jak metal, beton, drewno czy też cegła z fugą. Aby nadać wnętrzu surowego i fabrycznego charakteru, różnego rodzaju instalacje, przewody i rury pozostawia się na widoku. Jeśli chodzi o elementy dekoracyjne, często wykonane są one z metalu takiego jak aluminium czy stal nierdzewna. Wyróżnikiem stylu industrialnego jest także oświetlenie przemysłowe – co ciekawe, lampy w stylu przemysłowym można samodzielnie wykonać w domu. Styl industrialny najlepiej sprawdza się w dużych, przestronnych wnętrzach, które przypominają nieco fabryczne pomieszczenia. Nie ma tu miejsca na nadmiar tekstyliów i bibelotów – są czyste, wyraźne linie i elementy przemysłowe.

Jak nieco ocieplić industrialne wnętrze?

Pomimo tego że styl industrialny znany jest ze swojej surowości – i takie też jest jego główne założenie – warto wypróbować sposoby na wprowadzenie do wnętrza nieco ciepła i przytulności. Pomóc mogą różnego rodzaju tekstylia, takie jak poduszki, zasłony i dywany. Warto, by były wykonane z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna. Na ścianach możesz zawiesić także maty trzcinowe – nie przesadzaj tylko z ich ilością! W stylu industrialnym nieco przytulności do wnętrza może dodać także surowe drewno. Wystarczy kilka drewnianych elementów, aby ocieplić wygląd betonu i metalu. Jeśli jesteś wielbicielem roślin, kwiaty doniczkowe wprowadzą do Twojego wnętrza odrobinę życia i koloru. Ich zielone liście stanowią piękny kontrast wobec surowej kolorystyki aranżacji.

Metalowe oprawy oświetleniowe – zrób to sam

Jesteś kreatywny i lubisz projekty handmade? Samodzielnie wykonaj metalowe oprawy oświetleniowe do Twojego industrialnego wnętrza. Możesz wykonać własne lampy stołowe, kinkiety i lampy sufitowe, korzystając z metalowych rur, żarówek i przewodów. Aby prace przebiegały gładko i sprawnie, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia, takie jak choćby frez do metalu.

Podsumowując, urządzanie wnętrza w stylu industrialnym to fascynujący projekt. Możesz trzymać się głównych założeń tego nurtu, bądź też postawić na własną kreatywność i fantazję, eksperymentując z różnego rodzaju dodatkami i dekoracjami. Najważniejsze, by wnętrze spełniało wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwania.