Planujesz budowę altany na swojej działce? Sprawdź nasze porady

Planujesz budowę altany na swojej działce? Sprawdź nasze porady

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na budowę altany na swoich działkach. To miejsce, które może służyć jako miejsce wypoczynku, letnia kuchnia czy też ogrodowa jadalnia. Zanim rozpoczniesz planowanie prac budowlanych, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów. O czym trzeba pamiętać, zanim rozpocznie się budowę altany?

Zaopatrz się w niezbędne materiały i narzędzia

Jeśli chcesz postawić altanę własnymi rękami, jeszcze przed rozpoczęciem budowy musisz przygotować listę zakupów. Zaopatrzenie się w niezbędne narzędzia i materiały jest kluczowe dla przebiegu prac. Zanim wybierzesz się do sklepu, przygotuj projekt altany lub przynajmniej wstępny szkic. Dzięki temu będziesz mógł precyzyjnie określić, co będzie Ci potrzebne. Podstawowym materiałem do budowy altany jest drewno – wybór jego gatunku zależy od Twojego budżetu i preferencji. Zaopatrz się także w różnego rodzaju mocowania do łączenia elementów konstrukcyjnych – przydatne na pewno okażą się wkręty, śruby i gwoździe. Jeśli planujesz pomalować altanę, przygotuj odpowiednie farby, na przykład wysokiej jakości farby epoksydowe. W trakcie pracy zawsze powinieneś mieć pod ręką najpotrzebniejsze narzędzia, takie jak wkrętarka, piła, młotek, wyrzynarka, poziomica i narzędzia pomiarowe.

Czy konieczne jest zatrudnienie geodety?

W przypadku, kiedy budynek altany ma być naprawdę duży bądź też budowę wznosisz na działce o nieregularnym kształcie, możesz rozważyć zatrudnienie geodety. Geodeta Gdańsk to osoba, która pomoże Ci określić najbardziej dogodne położenie altany na działce i dostosować jej projekt do obowiązujących przepisów budowlanych i lokalnego planu zagospodarowania przestrzennego. Aby uniknąć problemów związanych z legalnością budowy, upewnij się, że dopilnowałeś wszelkich wymaganych formalności przed jej rozpoczęciem.

Jakie materiały dachowe do altany?

To, jakie materiały dachowe wybierzesz do swojej altany, ma znaczenie dla trwałości całej konstrukcji. Do najpopularniejszych materiałów dachowych należą blachodachówki – łatwe w montażu, trwałe i lekkie, a przy okazji dostępne w różnych stylach i kolorach. Na dachu ogrodowej altany możesz zamontować także gont bitumiczny. Co prawda, wyróżnia się on atrakcyjnym wyglądem i łatwym montażem, jednak będziesz musiał pamiętać o jego systematycznej konserwacji. Trwałe i estetyczne są także dachówki ceramiczne. Niestety, pewną przeszkodą może okazać się ich dość duża waga, wymagająca solidnej i stabilnej konstrukcji. Jeśli Twoja altana ma mieć płaski dach, możesz jej dach wykończyć papą termozgrzewalną – wodoodporną i elastyczną membraną.