O czym warto pamiętać budując dom?

O czym warto pamiętać budując dom?

Własny dom to marzenie wielu z nas. Budując go, warto pamiętać o tym, by nie tylko estetycznie się on prezentował, ciesząc oczy. Równie istotne są zastosowane w nim praktyczne rozwiązania pozytywnie wpływające na codzienne funkcjonowanie. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać aranżując cztery kąty.

Kratka wentylacyjna - niezbędnik w każdym domu

Kratki wentylacyjne to akcesoria budowlane, których nie może zabraknąć w żadnym domu. Zamontowane na wlocie kanału wentylacyjnego, pełnią one funkcję estetyczną. Dodatkowo, skutecznie maskują dziurę w ścianie i chronią przed wpadaniem zanieczyszczeń przez komin. Do czynienia możemy mieć z kanałami wentylacyjnymi kwadratowymi, prostokątnymi lub okrągłymi. Kształt kratki nie musi być jednak do niej dopasowany. Przykładowo, kanał okrągły można wykończyć przy pomocy kratki wentylacyjnej o dowolnej formie. Tego typu element wykończeniowy może być montowany na wcisk lub przy pomocy wkrętów. Zaleca się mocowanie go nie niżej niż 15 cm od sufitu. Wynika to z tego, iż to właśnie na takiej wysokości do czynienia mamy z największym stężeniem zanieczyszczeń.

Solidne okucia do bram i furtek chroniące przed nieproszonymi gośćmi

By skutecznie oddzielić dom od ulicy oraz innych sąsiadujących z nim posesji, należy ogrodzić go przy pomocy bramy oraz furtki. To jednak nie jedyna funkcja, jaką pełnią. Pozwalają one również na swobodne przedostawanie się na teren nieruchomości oraz chronią przed nieproszonymi gośćmi. Brama i furtka są elementami reprezentacyjnymi i wizytówką danego gospodarstwa domowego. Przy ich wyborze, poza walorami wizualnymi, szczególną uwagę należy także zwrócić na jakość wykonania poszczególnych elementów, takich jak chociażby okucia do bram i furtek. Powinny być one wykonane z materiałów wysokiej jakości, odpornych na zarysowania, odkształcenia, wilgoć oraz zmiany temperatur. Jedynie wówczas można być pewnym, że posłużą przez wiele lat, należycie spełniając swoją funkcję.

Regał z książkami - obowiązkowy element wyposażenia każdej domowej biblioteczki

Meblem, z którym można się spotkać w niemalże każdym salonie, gabinecie czy pokoju dziecięcym lub młodzieżowym jest regał z książkami. Najczęściej do czynienia mamy z meblami drewnianymi, metalowymi lub stanowiącymi połączenie tych dwóch materiałów. Na półkach najlepiej prezentować będą się elegancko oprawione książki wyposażone w kapitałki, które mają za zadanie wzmocnić ich grzbiet, zakryć przestrzeń między trzonem książki i grzbietem okładki oraz nadać pozycji książkowej ładnego wyglądu.