Automatyzacja – zapytaliśmy eksperta o automatyzację procesów produkcyjnych!
Automatyzacja procesów produkcji to w ostatnim czasie naprawdę gorący temat. Dlatego właśnie postanowiliśmy zasięgnąć na jej temat informacji u źródła – oto wywiad, który przeprowadziliśmy z audytorem odpowiedzialnym za wdrażanie rozwiązań automatyzacyjnych. Jeżeli więc szukasz cennych informacji na temat tego, w jaki sposób przeprowadza się procesy automatyzacji zakładu przemysłowego, to nie mogłeś trafić lepiej – zapraszamy do lektury!
Redakcja: Może najpierw niech się nam Pan przedstawi..
Maciej Braniecki specjalista ds. automatyzacji zakładów produkcyjnych – Miło mi się przedstawić, nazywam się Maciej Braniecki i specjalizuję się w automatyzacji zakładów produkcyjnych, a konkretnie w prowadzeniu audytów, które mają na celu ocenę możliwości zautomatyzowania danego zakładu.
Redakcja: W jakich branżach się Pan konkretnie specjalizuje?
MB: Szczerze mówiąc, rozwiązania automatyzujące są tak uniwersalne że można je wdrożyć w każdym zakładzie. Aby wyrazić to dosadniej dodam, że trzy dni temu prowadziłem audyt w zakładzie produkującym kapitałki i inne produkty wykorzystywane w przemyśle poligraficznym. W zeszłym tygodniu obsługiwałem klienta z branży spożywczej.
Zastąp pracę ludzkich mięśni pracą maszyn
Redakcja: No dobrze wyjaśnijmy więc naszym czytelnikom, na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?
MB: Automatyzacja procesów produkcyjnych polega na zastąpieniu pracy ludzkich mięśni pracą maszyn dosłownie wszędzie tam, gdzie to możliwe. Tak jak już wspomniałem, są to uniwersalne rozwiązania, które można wdrożyć zarówno zakładzie wytwarzającym kratki wentylacyjne jak i w przedsiębiorstwie sortowania paczek. Chodzi o zastąpienie człowieka przy wykonywaniu najbardziej monotonnych, powielanych zadań takich jak napełnianie opakowań, dokręcanie zakrętek, czy też na przykład transport produktu pomiędzy poszczególnymi etapami przy linii produkcyjnej. O wiele łatwiej jest transportować taki produkt przy użyciu przenośnika rolkowego, niż specjalnie w tym celu zatrudniać pracowników – osoby, odpowiedzialne wyłącznie za przesuwanie produktu po blacie pomiędzy stanowiskami. To marnotrawstwo czasu, pieniędzy, ze względu na koszty produkcyjne i zakładowych możliwości – staramy się to zmienić.
Automatyzacja podnosi możliwości produkcyjne zakładu
Redakcja: Co ma Pan na myśli, mówiąc o zakładowych możliwościach?
MB: To proste – załóżmy, że dany zakład obrabia okucia do bram i furtek – to ciężkie elementy, które trzeba pomalować na dany kolor oraz ewentualnie zabezpieczyć przed działaniem wilgoci. Nasza firma odpowiada za to, aby jak największą część procesu tej obróbki zrealizowały maszyny. Projektujemy linię produkcyjną oraz kompletujemy system maszyn potrzebnych do realizacji procesów obróbki danego produktu – w tym przypadku wspomnianych okuć. Linia musi zostać zaprojektowana w taki sposób, aby umieszczone na niej okucia wygodnie było przemieszczać oraz malować i lakierować na poszczególnych stanowiskach. W praktyce, dzięki automatyzacji, zakład może ograniczyć załogę pracowniczą o 20 do 80%, co ma pozytywny wpływ na koszt produkcyjny ze względu na ograniczenie kosztów związanych z zatrudnieniem. Kolejna sprawa to to, że maszyny mogą po prostu pracować dłużej i intensywniej dlatego dzięki automatyzacji zwiększa się wydajność zakładu.
Redakcja: Bardzo dziękuję za tak szczegółową odpowiedź i podanie rzeczowych przykładów – dobrze było usłyszeć od eksperta, co automatyzacja procesów produkcji oznacza w praktyce!